Masaż klasyczny jest jednym z najpopularniejszych rodzajów masażu, który w zależności od sposobu wykonania może mieć charakter leczniczy lub relaksacyjny.
Jego tradycja wywodzi się już ze starożytnych Chin, gdzie ten wyjątkowy sposób dbania o zdrowie, urodę i świetne samopoczucie znany był już na blisko 1000 lat przed naszą erą. Polega na zastosowaniu kombinacji ruchów terapeutycznych, które w rezultacie pozytywnie wpłyną na Twój organizm. Dobrze wykonany stanowi świetną formę wypoczynku i regeneracji. Dodatkowo ma działanie przeciwbólowe, wpływa rozluźniająco na mięśnie, uelastycznia ścięgna i więzadła.
Wszystkie techniki masażu klasycznego zakładają odpowiedni ucisk wybranej części ciała, która pozostaje nieosłonięta. Masaż przebiega przy wykorzystaniu środka poślizgowego, który znacznie zwiększa komfort osoby masowanej.
Dla kogo jest masaż klasyczny?
Zabieg ten jest idealny dla osób, które borykają się z przeciążeniowym bólem pleców, dyskopatią czy rwą kulszową. Pomaga w rehabilitacji pourazowej – odbudowuje mięśnie, poprawia ruchomość w stawach. Masaż pleców stosowany jest także w przypadku przewlekłego stresu, migrenowych bólów głowy, napięć karku i ramion. Jako działanie profilaktyczne – rozładowuje napięcia psychofizyczne i jest doskonałą metodą odnowy biologicznej.
Zalety masażu klasycznego
- Odpowiednie ukrwienie, a dzięki temu zapewnienie właściwego przebiegu procesów metabolicznych.
- Stymulacja przewodnictwa nerwowego.
- Tonizacja.
- Pozytywne działanie na układ autonomiczny.
- Zalety masażu dotyczą również układu kostnego – stawy zyskują większą ruchomość, a wiązadła są wzmocnione.
- Efekty widoczne są także na skórze. Pod wpływem masażu staje się ona ciepła i różowa, a dzięki temu jest dobrze ukrwiona i odżywiona.
Jaki rodzaj masażu wybrać?
Masaż może być całościowy, czyli obejmujący całe ciało (ręce, nogi i plecy), a czas jego wykonania wynosi 1 godzinę. Bardzo częstą formą wybieraną przez naszych pacjentów jest też masaż klasyczny częściowy. Wówczas koncentrujemy się na wybranej partii ciała, zazwyczaj są to plecy lub wybrany odcinek kręgosłupa (szyjny, piersiowy lub lędźwiowy). Czas trwania masażu częściowego wynosi 30 minut.
Przeciwwskazania do wykonania masażu klasycznego
Przed wykonaniem masażu, masażysta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Chodzi o to, by dobrać optymalne techniki masażu klasycznego, które spełnią wymagania pacjenta.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu klasycznego?
- ostre stany zapalne
- przeziębienie (temperatura powyżej 37,5°C)
- choroby zakaźne
- niezagojone rany na obszarze masowanym
- pierwszy dzień miesiączki
- ciąża (pierwszy trymestr)
- stany alergiczne skóry, zmiany skórne (wypryski, owrzodzenia, pęcherze, stany ropne) na obszarze masowanym
- zapalenie żył
- tętniaki
- nowotwory (aktywne w ostatnich 5 latach)
- zaawansowana miażdżyca
- zaawansowana osteoporoza
- świeże zakrzepy
- III i IV stadium choroby Burgera
Chcesz zapoznać się z naszą ofertą? Zajrzyj tutaj.
Zdjęcie od Freepik