Wszywka alkoholowa – bez tajemnic
Wszywka alkoholowa – bez tajemnic

Wszywka alkoholowa – bez tajemnic

Temat leczenia alkoholizmu wielu osobom wydaje się wstydliwy. Chorzy latami zwlekają z podjęciem terapii, licząc na samodzielne poradzenie sobie z nałogiem. Tymczasem alkoholizm, jak każda inna choroba, wymaga specjalistycznego leczenia. Jedną z metod, które znajduje zastosowanie u alkoholików, jest wszywka alkoholowa.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to jałowe tabletki, które zaszywa się pod skórą chorej osoby. Powoli, przez kilka kolejnych miesięcy, uwalniają one do krwiobiegu substancję aktywną – disulfiram. Substancja ta oddziałuje na metabolizm alkoholu, blokując enzym dehydrogenazę alkoholową. W rezultacie zatrzymuje się rozkład toksycznego aldehydu octowego, głównego metabolitu alkoholu. Spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu prowadzi do nagłego wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi, co powoduje pojawienie się objawów zatrucia.

Jakie są skutki spożycia alkoholu przy wszywce?

Sięgnięcie po alkohol przez osobę z wszywką alkoholową wiąże się z takimi objawami jak:

  • nadmierna potliwość
  • zaczerwienienie twarzy
  • uderzenia gorąca
  • bóle i zawroty głowy
  • nudności i wymioty
  • uczucie lęku i niepokoju
  • spadek ciśnienia tętniczego
  • uczucie kołatania serca

Kto może skorzystać z wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa jest metodą leczenia alkoholizmu, jednak sama w sobie nie leczy uzależnienia. Zaliczana jest do metod awersyjnych, które wymuszają na chorym abstynencję przez wykształcenie lęku przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. Ważne jest, aby zaznaczyć, że wszywka alkoholowa nie działa na przyczyny uzależnienia. Często zdarza się, że osoby, u których wszywka przestaje działać, wracają do picia alkoholu. Specjaliści są zgodni – wszywka alkoholowa nie powinna być stosowana jako jedyna metoda leczenia i nie jest odpowiednia dla osób, które nie są zmotywowane do walki z nałogiem.

Proces wszywania leku

Zaszycie alkoholowe jest procedurą medyczną, która może znacznie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie chorej osoby. Dlatego zabieg wszywania leku powinien być wykonany przez doświadczonych specjalistów, którzy odpowiednio zakwalifikują pacjenta oraz dobiorą właściwą dawkę leku.

Podsumowanie

Wszywka alkoholowa może być skutecznym elementem terapii jeśli zmagasz się z alkoholizmem, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Kluczowym czynnikiem jest motywacja do walki z nałogiem oraz wsparcie w postaci kompleksowej terapii. Sama wszywka nie rozwiąże problemu uzależnienia, ale może stanowić ważny krok w procesie zdrowienia, pod warunkiem, że jest stosowana u chorego chcącego wyzdrowieć i pod nadzorem specjalistów.

Zdjęcie od jcomp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *