Dermatolog Wenerolog

Dermatolog, a właściwie dermatolog wenerolog, to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby skóry, paznokci i włosów. Leczy również choroby przenoszone drogą płciową.

dr n. med. Piotr Krajewski

dermatolog Góra

Jest w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii które odbywa w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Od roku 2019 kształci się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jest autorem i współautorem ponad 70 artykułów w międzynarodowych czasopismach, najmłodszym finalistą Naukowych Nagród tygodnika „Polityka” oraz laureatem wielu krajowych i międzynarodowych grantów i nagród. Doświadczenie kliniczne zdobywał na stażach w hiszpańskich ośrodkach w Saragossie, Walencji, Maladze i Chicago. W 2021 roku uzyskał dyplom Europejskiej Psychodermatologii nadany przez European Society for Dermatology and Psychiatry. Regularnie poszerza swoją wiedzę z zakresu dermatologii, dermatoskopii, dermatochirurgii i trichoskopii na krajowych i międzynarodowych kursach. Obecnie realizuje studia magisterskie z zakresu trychologii i przeszczepów włosów na Universidad de Alc.

lek. med. Mateusz Łysek

dermatolog Góra

Ukończył kierunek lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest także absolwentem kierunku farmacja apteczna Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji. 

Dzięki zdobytemu doświadczeniu traktuje holistycznie dermatologiczne problemy swoich pacjentów. 

Obecnie jest w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii w Oddziale Klinicznym Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej we Wrocławiu.
Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Academy of Dermatology and Venereology oraz International Dermoscopy Society.

Nieustannie z pasją poszerza swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie dermatologii biorąc udział w kursach i konferencjach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Prowadzi zajęcia ze studentami Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przekazując im wiedzę z zakresu dermatologii i wenerologii.

Kiedy udać się do dermatologa?

Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu dermatologa z całą pewnością są wszelkiego rodzaju zmiany skórne o nieznanym pochodzeniu. Na wizytę u tego specjalisty warto zapisać się również w sytuacji, kiedy na skórze pojawiły się znamiona o nieregularnym kształcie lub z nierównomiernie rozłożonym barwnikiem. Z porady lekarza możesz też skorzystać, kiedy stan Twojego naskórka gwałtownie się pogorszył. Jeśli do tej pory zdrowa skóra stała się mocno przesuszona, zaczerwieniona oraz swędząca to znak, że potrzebna jest pomoc lekarska. Na konsultację dermatologiczną możesz też wybrać się, jeśli dotyczą Cię takie problemy jak:

Zmiany skórne występują w przebiegu wielu różnych chorób. Jeśli zostaną wcześnie rozpoznane i poddane odpowiedniemu leczeniu, Twoja skóra ma większą szansę na pozostanie w dobrym zdrowiu, bez przebarwień.

Kiedy udać się do wenerologa?

Schorzenia natury wenerologicznej objawiają się stanem zapalnym, zmianami skórnymi lub w obrębie błon śluzowych okolic intymnych. W przypadku pojawienia się następujących dolegliwości:

Umów się na wizytę do specjalisty.

W większości choroby, jakimi zajmuje się lekarz wenerolog są przenoszone drogą płciową, czyli schorzenia zakaźne wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Do najczęściej występujących chorób wenerycznych należą: kiła, rzeżączka, chlamydioza, kandydoza, kłykciny kończyste, bakteryjne zapalenie pochwy, opryszczka, rzęsistkowica, ureaplasma.

Jak przygotować się na wizytę?

W Centrum Medycznym NOVIMED w Górze stawiamy na komfort naszych pacjentów, dlatego aby dobrze przygotować się do wizyty u dermatologa przeczytaj poniższe wskazówki. Może to znacząco poprawić jakość diagnostyki i Twojego leczenia. Starannie zebrana dokumentacja i informacje pomogą lekarzowi zrozumieć Twoją sytuację i dobrać odpowiednią terapię.

Przed wizytą u naszego specjalisty warto zastosować kilka przygotowań, aby jak najlepiej wykorzystać czas spotkania i uzyskać dokładną diagnozę oraz zalecenia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do wizyty oraz czego oczekiwać podczas badania.

Przed wizytą

Pytania, które chcesz zadać lekarzowi. W gabinecie może być trudno wszystko sobie przypomnieć. Zapisanie ich z wyprzedzeniem pomoże ci uzyskać niezbędne informacje.

Wszystkie leki, witaminy i suplementy, które przyjmujesz. Upewnij się, że uwzględniasz także leki bez recepty i suplementy diety. Najlepiej przygotuj listę z nazwami leków oraz ich dawkami. Ważne jest, aby twój lekarz posiadał informacje na temat przyjmowanych przez ciebie leków, witamin i suplementów. Istnieje możliwość, że to, co przyjmujesz, może wpływać na skórę, włosy, paznokcie. Ponadto niektóre leki mogą oddziaływać na siebie nawzajem.

W trakcie wizyty

Będzie zadawał Ci szczegółowe pytania dotyczące Twojej choroby. Będą go interesowały przede wszystkim: wygląd zmian, które pojawiły się na początku choroby, objawy subiektywne, takie jak świąd i ból, ewolucja zmian skórnych, a także stosowane dotychczas leczenie – zarówno przepisane przez innego lekarza, jak i preparaty bez recepty.

W przypadku pojawienia się zmian skórnych, zwłaszcza na początku ich występowania warto wykonać dokumentację zdjęciową. Zdjęcie powinno być wyraźne oraz wykonane w dobrym oświetleniu. Warto wykonać zdjęcia obejmujące wszystkie zmiany, a także uchwycić ich obraz w powiększeniu.

Wiele schorzeń skórnych jest związanych z dziedziczeniem. Jeśli krewny cierpiał na określone schorzenie, możesz mieć wyższe ryzyko jego wystąpienia. Dlatego szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli ktoś z Twoich krewnych miał (lub ma) nowotwór skóry lub choroby autoimmunologiczne. Jeśli nie jesteś pewien, jakie choroby występują w twojej rodzinie, zapytaj członków rodziny o szczegóły.

Jeśli inny lekarz już przeprowadził badania laboratoryjne lub biopsję, przynieś kopię wyników. Pomoże to naszemu specjaliście w diagnozowaniu schorzeń i uniknięciu powtórnych badań.

Ponadto nie zaleca się używania dużych ilości balsamu ani innych zabiegów pielęgnacyjnych na skórę przed wizytą. Twój lekarz musi zobaczyć twoją skórę i paznokcie w naturalnym stanie. Jeśli masz na sobie makijaż, przynieś ze sobą środki do jego usunięcia, aby móc go usunąć przed wejściem do gabinetu.

W przypadku zgłoszenia się do dermatologa z problemami dotyczącymi włosów lub owłosionej skóry głowy nie zaleca się mycia jej bezpośrednio przed badaniem. Najlepiej włosy umyć około 1-2 dni przed wizytą. Taki odstęp czasu pozwala na nagromadzenie się łuski i objawów niezbędnych do diagnostyki choroby.

W przypadku problemów lokalizujących się w okolicy narządów płciowych lub w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny. Przed wizytą zajętą okolicę należy dokładnie umyć z wykorzystaniem łagodnego preparatu. Nie zaleca się golenia włosów ani nakładania miejscowych leków, które mogą zmieniać obraz choroby i uniemożliwiać właściwą diagnozę.

Podczas wizyty lekarz może przedstawiać wyjaśnienia, które na początku mogą wydawać się skomplikowane lub używać nieznanych terminów. Powinieneś poprosić dermatologa o wyjaśnienie wszystkiego, co jest dla Ciebie nieznane, w prostym i zrozumiałym języku. Przydatna będzie także dokumentacja, którą otrzymasz po wizycie, gdzie uwzględnione będą wszystkie niezbędne wyjaśnienia i zalecenia.