Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa

Codzienna pielęgnacja skóry za pomocą kosmetyków, mimo że jest niezwykle istotna, nie pozwala na głębokie wniknięcie substancji czynnych. Docierają one do powierzchownych warstw naskórka, dlatego nie są w stanie intensywnie odżywić tkanek. Dzięki mezoterapii igłowej substancje odżywcze docierają do głębokich warstw skóry, dzięki czemu wpływają silnie na poprawę jej kondycji. 

Mezoterapia jest jednym z chętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej w Centrum Medycznym NOVIMED w Górze. Cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Góry i nie tylko. Poznaj naszą ofertę.

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Jest to zabieg polegający na śródskórnym lub podskórnym podawaniu małych dawek substancji odżywczych, mikroelementów, pierwiastków śladowych, środków stymulujących i witamin na ograniczonej powierzchni. Mezoterapia igłowa jest wykorzystywana nie tylko w kosmetologii i medycynie estetycznej, ale również w medycynie sportowej (w regeneracji ścięgien i więzadeł) i w chirurgii (przyspiesza proces gojenia ran). Ale także w internie (wspomaganie leczenia stanów zapalnych), czy w psychiatrii (w leczeniu stanów lękowych i depresji).

Dotarcie do niższych warstw skóry możliwe jest poprzez nakłucia, wykonywane na głębokość zaledwie kilku milimetrów. To wystarczy, aby związki biologicznie czynne mocniej wniknęły w naskórek i skórę właściwą. 

Wpływ mezoterapii

Mezoterapia wykonywana jest w celu stymulowania naturalnych procesów regeneracji. Zabiegowi poddawane są takie części ciała jak: twarz, szyja, dekolt, grzbiety rąk, ramiona, uda i pośladki. W trakcie wykonywania dochodzi do biorestrukturyzacji i biostymulacji skóry.

Biorestrukturyzacja polega na odbudowie składników skóry dzięki czynnikowi fizycznemu. Czyli przerwaniu ciągłości naskórka, które jest sygnałem naprawczym. Na skutek działania czynników zapalnych dochodzi do przyśpieszenia procesu gojenia i odbudowy skóry.

Biostymulacja aktywuje funkcje biologiczne skóry w celu poprawienia jej fizjologii. Co poprawia jej elastyczność i jędrność. Istnieją różne techniki poprawiające jakość i wygląd skóry, pobudzające ją do szybkiej regeneracji np. w procesie starzenia lub fotostarzenia, przy zastosowaniu zabiegów: laseroterapii, dermabrazji czy peelingu chemicznego. Najważniejsze jest, aby dobrać do problemu odpowiednią terapię. Bardzo dobrze sprawdzają się terapie skojarzone np. peeling chemiczny i mezoterapia igłowa. Dzięki biorewitalizacji dochodzi do przyspieszenia procesu gojenia i odbudowy skóry oraz odtworzenia fizjologicznego środowiska w skórze, która była poddana zabiegom.

Mezoterapia igłowa w zabiegach estetycznych

Naturalne jest, że z wiekiem pojawiają się zmarszczki, skóra traci elastyczność i jędrność. Procesy te doprowadzają do zmian w rysach i owalu twarzy. Mezoterapia igłowa wychodzi naprzeciw temu co jest nieuniknione, opóźniając i niwelując procesy starzenia. Jak pokazują badania, zabiegi medycyny estetycznej znacznie poprawiają odczucia pacjentów, którzy się im poddają. Co poprawia jakość ich życia.

Roztwory stosowane w zabiegu są najczęściej mieszanką kilku odpowiednio dobranych substancji aktywnych, które zawierają: witaminy, pierwiastki, kwas hialuronowy, minerały i wyciągi roślinne.

Jak często można powtarzać zabiegi?

Najlepsze efekty przynosi wykonanie zabiegów mezoterapii w serii, co jest ustalane indywidualnie. Najczęściej są to 3 zabiegi w odstępie miesiąca.

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?

Przebieg zabiegu nie jest szczególnie trudny i skomplikowany.

Na początku należy odpowiednio przygotować pacjenta. Konieczne okazuje się więc zebranie wywiadu, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz medycyny estetyczne powinien także odpowiedzieć na ewentualne pytania pacjenta i rozwiać jego wątpliwości. Zabieg wykonywany jest cienką igłą, a skóra nakłuwana jest najczęściej na głębokość nie większą niż 3 milimetry. Dzięki nakłuwaniu, w głąb skóry zostają dostarczone starannie skomponowane składniki aktywne. Poprawiają one kondycję skóry, bez względu na to, czy jest to skóra głowy, czy też skóra twarzy. Warto zaznaczyć, że samo nakłuwanie również stymuluje komórki do odnowy.  Satysfakcjonujące efekty rzadko kiedy są jednak widoczne po pierwszym zabiegu. Trzeba mieć tego świadomość, jeśli nie chcemy się rozczarować. 

Wskazania do mezoterapii igłowej

  • zmarszczki
  • wiotka, mało jędrna skóra
  • skóra przesuszona
  • cera szara i ziemista
  • zapobieganie starzeniu się skóry
  • przebarwienia na skórzecera z tendencją do trądziku
  • cera atopowa
  • cienie pod oczami
  • worki i obrzęki w okolicach oczu
  • nadmierne wypadanie włosów
  • cellulit
  • rozstępy

Okres rekonwalescencji po zabiegu mezoterapii

W dniu zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu ani innych czynności, które niosłyby ryzyko zainfekowania miejsc nakłucia. Należy unikać pływania w basenie, korzystania z sauny, a także bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych przez dobę po zabiegu. Ewentualne ślady po nakłuciach znikają najczęściej po około 2-3 dniach.

Czas utrzymywania się efektów zabiegu rewitalizacji skóry

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wiele zabiegów należy wykonać, aby móc cieszyć się pełnią satysfakcjonujących nas efektów. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jaka jest wyjściowa kondycja skóry. Innej ilości zabiegów wymaga skóra, której problemem są przebarwienia, a innej cera, na której pojawiły się już widoczne zmarszczki. Ważne jest to, aby słuchać tego, co mówi lekarz medycyny estetycznej.

Najlepsze rezultaty otrzymamy po serii 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach około 1-4 tygodni zależnie od preparatu. Warto również zdecydować się na zabiegi przypominające w ciągu roku.

Mezoterapia igłowa – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Niestety, mimo dużej skuteczności mezoterapii igłowej, nie każdy może się jej poddać.

Wśród przeciwwskazań do mezoterapii igłowej wyróżnia się:

  • uczulenie na jakiś składnik wchodzący w skład koktajlu
  • ciążę
  • karmienie piersią
  • niewyrównaną cukrzycę
  • choroby nowotworowe
  • zażywanie leków przeciwzakrzepowych
  • aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe naskórka
  • aktywny i silny trądzik

Niektóre z wymienionych wyżej przeciwwskazań mają na szczęście charakter przemijający. Po ich ustąpieniu, możliwe będzie więc poddanie się zabiegowi mezoterapii.

Skutki uboczne zabiegu mezoterapii igłowej

Nie zawsze da się uniknąć pewnych skutków ubocznych. Na szczęście, w przypadku mezoterapii nie są one szczególnie uciążliwe. Pojawić się może miejscowe, delikatne zaczerwienienie naskórka. Ponadto, naskórek może sprawiać wrażenie nieco podrażnionego. Wiele zależy od tego, jaki obszar skóry poddajemy zabiegowi. Jeżeli będziemy delikatnie traktować skórę po zabiegu, na pewno wszystko skończy się dobrze.

Zdjęcie od Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *